Troy Papproth, Abatement Mgmt. Inc.

     Jeff Short, Abatement Mgmt. Inc.

     Cody Litteken, Aetna Coatings, Inc.

     William Prater, Aetna Coatings, Inc.

     Joe Rosslein, Aetna Coatings, Inc.

     Steven Yotter, Aetna Coatings, Inc.

     Gary Appling, Afton Chemical

     Jon Bach, Afton Chemical

     Lonnis Cook, Afton Chemical

     Ed Cox, Afton Chemical

     David Denison, Afton Chemical

     Reginald Maclin, Afton Chemical

     Todd Merseal, Afton Chemical

     Richard Ramirez, Afton Chemical

     Roger Rapp, Afton Chemical

     Michael Thus, Afton Chemical

     Russ Wieman, Afton Chemical

     Travis Ecklemann, Aggreko, Inc.

     William Smith, Aggreko, Inc.

     Terry Ball, Alberici Constructors, Inc.

     Tom Bodine, Alberici Constructors, Inc.

     Jerry Harmon, Alberici Constructors, Inc.

     Michael Joggerst, Alberici Constructors, Inc.

     Ron Martin, Alberici Constructors, Inc.

     James McGuirk, Jr., Alberici Constructors,Inc.

     Daniel Phelps, Alberici Constructors, Inc.

     DeWayne Pyatt, Alberici Constructors, Inc.

     Timothy Rudar, Alberici Constructors, Inc.

     Mike Shaffer, Alberici Constructors, Inc.

     Sam Steele, Alberici Constructors, Inc.

     Sarah Tolpa, Alberici Constructors, Inc.

     Thomas Calhoun, Ambitech

     Mike Shaw, Ambitech

     D.A. Vinyard, Ambitech

     Thomas Adcock, Ameren

     Gary D. Ahern, Ameren

     Kenneth Armstrong, Ameren

     Aaron Askew, Ameren

     Frank Bailey, Ameren

     Jon Baker, Ameren

     Mark Baker, Ameren

     Larry Bandera, Ameren

     Steven Barkley, Ameren

     John Beaver, Ameren

     Gary Birkner, Ameren

     Brian Birks, Ameren

     Roderick Bland, Ameren

     Dennis Blase, Ameren

     William Bochert, Ameren

     Donald Borries, Ameren

     David Bowling, Ameren

     Carl Boyer, Ameren

     John Boyer, Ameren

     Thomas Bradburn, Ameren

     Tom Braun, Ameren

     David Brewer, Ameren

     Al Brinley, Ameren

     Chris Buenniger, Ameren

     James Burke, Ameren

     Thomas Callahan, Ameren

     Kyle Carter, Ameren

     Mark Cloe, Ameren

     Michael Cole, Ameren

     Karen Cook, Ameren

     Al Cox, Ameren

     Quinnton Cox, Ameren

     Phillip Daniels, Ameren

     Roger Davis, Ameren

     Scott Debo, Ameren

     David DeBoe, Ameren

     Jerry Decker, Ameren

     Mitch Ditter, Ameren

     Charles Dittrich, III, Ameren

     Brian Doran, Ameren

     Clay Doze, Ameren

     Steve Dulaney, Ameren

     Ricky Duncan, Ameren

     David Eilering, Ameren

     Paul Eisenbeis, Ameren

     Dan Elliott, Ameren

     David Elschlager, Ameren

     Brian Favier, Ameren

     Phillip Feazel, Ameren

     Terry Fields, Ameren

     Robert Filla, Ameren

     Bryan Fink, Ameren

     Harry Fishbein, Ameren

     Anthony Fisher, Ameren

     Matthew Forck, Ameren

     James Foster, Ameren

     Randy France, Ameren

     Jan Franklin, Ameren

     Steve Franklin, Ameren

     Michael French, Ameren

     Kevin Gorman, Ameren 

     James Gummersheimer, Ameren

     Jerry Haas, Ameren

     Carl Henning, Ameren

     Timothy Hentchel, Ameren

     Kenneth Hicks, Ameren

     Allen Hoernis Ameren    

     Lawrence Hunt, Ameren                       

     Darren Jameson, Ameren

     Stephen Jones, Ameren

     Walter Jung, Ameren

     Jeffrey A. Kelly, Ameren

     Gregory Key, Ameren

     William Kinkel, Ameren

     Dale Kulisek, Ameren

     Mike Lane, Ameren

     Gary Lee, Ameren

     Robert S. Lee, Ameren

     Gary LeMaster, Ameren                      

     Roger Levin, Ameren

     John Lomax, Ameren

     Thomas Lucash, Ameren

     Greg Lykens, Ameren

     Anthony Maniscalli, Ameren

     Terry Manning, Ameren                        

     Tom Markus, Ameren

     Tim McGuire, Ameren  

     Robert McMillin, Ameren

     Michael McSperritt, Ameren

     Gregory Meek, Ameren

     Cole Miller, Ameren

     Marvin Mitchell, Ameren

     Jerry Moore, Ameren

     Ken Moss, Ameren

     Dale Mriscin, Ameren

     Howard Mueller, Ameren

     Keith Myers, Ameren

     Michael Nanney, Ameren

     Dan O'Brien, Ameren

     Walter Overbey, Ameren

     Kent Owens, Ameren

     John Patterson, Ameren

     Gary Payton, Ameren

     William Pettigrew, Ameren

     William Pray, Ameren

     Gary Presswood, Ameren

     Robert Rhodes, Ameren

     David Rich, Ameren

     Ray Richter, Ameren

     Daniel Ried, Ameren

     Elwood Riggins, Ameren

     Gary Saunders, Ameren

     Larry Schafer, Ameren

     John Schewe, Ameren

     Bruce Schilling, Ameren

     Kevin Schnitker, Ameren

     Bob Schulte, Ameren

     Jeffrey Scott, Ameren

     John Shain, Ameren

     Gregory Shevokas, Ameren

     Morris Short, Ameren

     Lon Smith, Ameren

     Richard Smith, Ameren  

     Terry Smith, Ameren

     Andy Snodgrass, Ameren

     James Stauder, Ameren 

     Wayne Sternbergh, Ameren

     Dennis Swan, Ameren

     Anthony Taylor, Ameren

     Stanley Treat, Ameren

     Michael Turley, Ameren

     Nathan Turner, Ameren

     Mary Vandament, Ameren

     Michael Ventress, Ameren

     Allen Warnecke, Ameren

     Michael Wehner, Ameren

     Jerry Wente, Ameren

     Scott Westendorf, Ameren

     Robert Weygandt, Ameren

     Charles Whitfield, Ameren

     Michelle Wiedenhoffer, Ameren

     Launders Wince, Ameren

     Deanna Woods, Ameren

     Chris Yordy, Ameren

     John Baldwin, Astaris

     Robert Golden, Astaris

     Glenn Grzeskowiak, Astaris

     William Gundlach, Astaris

     Stephen Jacobi, Astaris

     David Kaltwasser, Astaris

     Thomas Kohnen, Astaris

     Bob Osvath, Bazan Painting Co., Inc.

     Matt Sexton, BD Construction

     Chad Stutz, Berco Construction

     Lyndel Helmkamp, BRiC Partnership

     Sean Nehrt, Bricklayers 8

     Brian Brundick, Budrovich    

     Brian Kollmeyer, Budrovich

     Cheryl Rothe, Budrovich

     Fred Smith, Budrovich

     Eric Struckoff, Budrovich    

     J. Ronald Waltz, Budrovich

     Patrick Wineburner, Budrovich

     Loren Cottingham, C&C

     J.P. Schroeder, C. Rallo Construction

     Zenon Savoie, Car-ber Testing Services

     Clyde Coleman, Cassidy Construction

     Barry Tracy, Cassidy Construction

     Kim Jarrell, Charles E. Jarrell

     Tim Meeham, Charles E. Jarrell    

     Ginger Schaffer, Charles E. Jarrell

     Terry Shewmake, Cherne    

     Justin Brannaman, City of Belleville

     E. Royce Carlisle, City of Belleville

     John Graham, City of Belleville

     Allen Yocks, City of Belleville

     Matthew J. Grahek, Clayco, Inc

     Steven Moeller, Clayco, Inc

     Roberto Valdes, Clayco, Inc

     Kristi L. McCarty, Collins and Hermann, Inc

     Marko Borovic, Concrete Strategies

     Eric Gowin, Contegra Construction

     Brian Kennedy, Contegra Construction

     Robert Kotts, Contegra Construction

     John Duensing, Corrigan Company

     Joseph Hartmann, Corrigan Company

     David Laskowski, Corrigan Company

     Chris Bort, CTI Field Services

     Terry Bremer, Doll Electrical Srvs.

     Matthew Pivac, Dominion Construction

     Joseph Wray, Dominion Construction

     John Baker, III, Dynegy

     Terry Barbeau, Dynegy

     Vicki Barczewski, Dynegy

     Chuck Barrett, Dynegy

     Carl Bell, Dynegy

     Scott Besola, Dynegy

     Jeff Best, Dynegy

     Darrel Bird, Dynegy

     Craig Bittle, Dynegy    

     Robert Blacet, Dynegy

     Todd Bland, Dynegy

     Toby Blankenship, Dynegy

     Bill Blechinger, Dynegy    

     Mark Bollinger, Dynegy

     William Boyd, Dynegy

     Mark Bradley, Dynegy

     Jim Caselton, Dynegy

     Harvey Cowell, Dynegy

     Erick Crabtree, Dynegy

     Robert Crowe, Dynegy    

     Richard Cruz, Dynegy

     Daniel DeMattia, Dynegy

     Scott Dixon, Dynegy    

     Janet Droege, Dynegy

     Roy Durkee, Dynegy

     Greg Ellis, Dynegy

     Bruce Evans, Dynegy    

     Ron Farrell, Dynegy

     George Gauden, Dynegy

     Ron George, Dynegy    

     Marshall Gilson, Dynegy

     Tom Godby, Dynegy

     Lonnie Grote, Dynegy

     James Hahn, Dynegy

     Steven Hansen, Dynegy

     Roger Harrison, Dynegy

     Marvin Heinen, Dynegy

     John Hentis, Dynegy

     Douglas Herbolsheimer, Dynegy

     Roger Hill, Dynegy

     Ryan Hmielak, Dynegy    

     Lloyd Hobbs, Dynegy

     Brian Hoffman,  Dynegy

     David Huber, Dynegy

     Gerald Hume, Dynegy

     Derrick Ivory, Dynegy    

     Steven Judson, Dynegy

     Joseph P. Kimlinger, Dynegy

     Wes Kirchner, Dynegy    

     Steve Kormann, Dynegy

     Dana Koudela, Dynegy   

     R. Emil Kuhn, Dynegy

     John T. Laughlin, Dynegy

     Eugene Leffler, Dynegy

     Ted Lindenbusch, Dynegy

     Timothy Lochhead, Dynegy

     Randall Loesche, Dynegy

     Ronald Lovejoy, Dynegy

     Brian Lowry, Dynegy

     Ronnie Mayall, Dynegy

     Frank McClendon, Dynegy

     Larry McCormick, Dynegy

     David Mesch, Dynegy    

     Josh Mitts, Dynegy

     Gary Moeller, Dynegy

     Brian Monk, Dynegy

     Christopher Moorman, Dynegy

     Douglas Moreland, Dynegy

     John Muehlenkamp, Dynegy

     Ronald Mulholland, Dynegy

     Glenn Naeger, Dynegy

     Eric Nilsson, Dynegy

     Kevin Nurnberger, Dynegy

     Randy O’Keefe, Dynegy

     Dennis Phegley, Dynegy

     Dan Pluester, Dynegy

     Samuel Podner, Dynegy

     Nicholas Quigley, Dynegy

     Malathi Ramesh, Dynegy

     Richard Reitz, Dynegy

     Brian Reuss, Dynegy

     Andrew Riebeling, Dynegy

     Al Riley, Dynegy

     Mike Robinson, Dynegy

     Richard Rodriguez, Dynegy

     Dave Roots, Dynegy

     Randy Rutledge, Dynegy

     Benny Saunders, Dynegy

     Doug Schell, Dynegy       

     R.S. Schlesinger, Dynegy

     Larry Schneider, Dynegy

     Gary Shain, Dynegy

     Allan Shaw, Dynegy

     Dan Shirley, Dynegy

     Robert Soer, Dynegy

     Jeffrey Steele, Dynegy

     Mike Stein, Dynegy

     Richard Story, Dynegy

     Seth Story, Dynegy

     Brock Thompson, Dynegy

     Robert Tigar, Dynegy

     Roger Tite, Dynegy

     Dennis Tomkinson, Dynegy

     Tim Totzell, Dynegy

     John Vincent, Dynegy

      Bill Wade, Dynegy

      Bruce Warchol, Dynegy

     Joe Webster, Dynegy

     Brian Wilkerson, Dynegy

     Jack Winchester, Dynegy

     Jeffrey Woszczynski, Dynegy

     Jon Yaekle, Dynegy

     Rodger Zawodniak, Dynegy

     Kevin Ziegler, Dynegy

 

 

    

     Bryce Cramer, Egyptian Electric Co-op Assoc.

     Jason Wernle, Engineered Solutions Group

     Marc Wilkinson, Engineered Solutions Group

     Dominic J. Boss, Environmental Operations

     Joshua Aaron Craig, Environmental Operations

     Dale L. Edgerley, Environmental Operations

     Chad Elmore, Environmental Operations

     Marcus Gregory, Environmental Operations

     Donn Haines, Environmental Operations

     Reid Hartmann, Environmental Operations

     Andrew Kramper, Environmental Operations

     Robert M. Lewis, Environmental Operations

     Stephen Lindemann, Environmental Ops.

     Thomas Lucido, Environmental Operations   

     Matthew Lunatto, Environmental Operations

     Steve Metzger, Environmental Operations

     Jevon Poncez, Environmental Operations

     Eddie Ross, Environmental Operations

     Brad Rucker, Environmental Operations    

     Kevin Schoenborn, Environmental Operations

     Steve Simonic, Environmental Operations

     Matt Turner, Environmental Operations

     Mark Jones, Federal Steel & Erection

     David Darden, Fire Safety Inc.

     Michael Fish, Fluor Constructors    

    Richard Kirkpatrick, FMCS

     James Hill, France Mechanical

     Dave Munsterman, France Mechanical    

     Tobin Myers, France Mechanical

     Gregory Wofford, France Mechanical

     Scott Ketcham, Freesen, Inc.

     Laura Schroeder, Freesen, Inc.

     Stephen Lanvermeier, GRP Mechanical

     Douglas Martin, GRP Mechanical

     Bradley Myers, GRP Mechanical

     John Schultz, GRP Mechanical

     Rick Hill, Gateway International Raceway

     Dan Brown, Granite Inc. Glass & Fence

     Nancy Schulte, Granite Inc. Glass & Fence

     Perry Smith, Granite Inc. Glass & Fence

     Kevin Banovic, Guarantee Electric

     Aaron Barker, Guarantee Electric    

     Steven Benway, Guarantee Electric

     Dennis Bertelsman, Guarantee Electric 

     Douglas Brewer, Guarantee Electric

     Stephen Briesacher, Guarantee Electric

     Don Brown, Guarantee Electric

     Joseph Christante, Guarantee Electric

     Scott Dreste, Guarantee Electric

     Scott Eugea, Guarantee Electric

     Nabil Fares, Guarantee Electric

     Andrew Fister, Guarantee Electric

     Craig Fox, Guarantee Electric

     Andrew Goldkamp, Guarantee Electric

     Dave Gralike, Guarantee Electric

     Jeremy Grither, Guarantee Electric

     Jason Gruender, Guarantee Electric

     Don Hanselman, Guarantee Electric

     Sam Hill, Guarantee Electric

     Henry Hopfinger, Guarantee Electric

     John Huffman, Guarnatee Electric

     Phil Jacquot, Guarantee Electric

     Todd Jirsa, Guarantee Electric

     Dipak Kapadia, Guarantee Electric

     Steve Kellenberger, Guarantee Electric

     Jack Klohr, Guarantee Electric

     Thomas Kohlberg, Guarantee Electric

     Michael Kurt, Guarantee Electric

     David Levin, Guarantee Electric

     Michael Maxwell, Guarantee Electric

     Shaun Maynard, Guarantee Electric

     Roger Oertli, Guarantee Electric

     Douglas Powell, Guarantee Electric

     George Richardson, Guarantee Electric

     Randy Rosenmiller, Guarantee Electric

     Robert Saufnauer, Guarantee Electric

     Craig Schild, Guarantee Electric

     John Schliebe, Guarantee Electric

     Don Umphryes, Guarantee Electric

     Kevin Watkins, Guarantee Electric

     Paul Weible, Guarantee Electric

     Bradley White, Guarantee Electric

     Jacob Wieneke, Guarantee Electric    

     Lance Koester, Gunther-Nash

     Christopher Jordan, Haberberger, Inc. 

     Timothy Schneider, Haberberger, Inc.

     Christian Weiss, Hank's Excavating    

     Michael Barfield, Hayden Wrecking

     Phil Callovini, Hayden Wrecking

     Ben Hayden, Hayden Wrecking

     Nick Hayden, Hayden Wrecking

     Karen Powe, Hayden Wrecking

     Larry Smith, Hayden Wrecking

     Ray Elmore, Jr., Helmkamp Const.

     Jeffrey Fay, Helmkamp Construction    

     Rod Ferree, Helmkamp Construction

     Kirby Grgurich, Helmkamp Construction

     Randall Houck, Helmkamp Construction    

     Brandon Howard, Helmkamp Construction

     Teddy Huber, Jr., Helmkamp Construction

     Dale Jansen, Helmkamp Construction

     Richard Kitchen, Helmkamp Construction    

     Nathan Knackstedt, Helmkamp Construction

     Michael Ledbetter, Helmkamp Const.

     Ted Mettler, Helmkamp Construction  

     Gary Neese, Helmkamp Construction    

     Mike Raeber, Helmkamp Construction

     Devlin Ray, Helmkamp Construction

     Doug Schmitt, Helmkamp Construction    

     Bernie Sebold, Helmkamp Construction

     John Skarin, Helmkamp Construction

     Andrew Somraty, Helmkamp Construction

     Reagan Wendler, Helmkamp Construction

     Alan Pinkstaff, Henkels & McCoy

     Matthew Finn, Heritage Environmental

     William Howard, Heuer Safety Services

     Greg Souders, ICL    

     Mike Buchana, ICON Mech. Cont.

     Christopher Glosemeyer, ICON Mech. Cont.

     Mark Holloway, ICON Mech. Cont.

     Ernie Hodge, Illinois Electric Works

     Darrell Blakey, IMPACT Strategies Inc.

     Randy Frey, IMPACT Strategies Inc.

     Scott Kennedy, IMPACT Strategies, Inc.

     Stephen Knebel, IMPACT Strategies, Inc.

     Gary Zurliene, IMPACT Strategies, Inc.

     Mark Blasa, Industrial Piping Systems

     Richard Forbes, Industrial Piping Systems

     Michael Myers, Industrial Piping Systems

     Jason Vetter, Industrial Piping Systems

     Scott Baysinger,Innovative Bldg.Concepts 

     Bruce Eckenfels, Innovative Bldg. Concepts      

     Robert Hoxsie, Interface Construction

     Gerard Hutchinson, Interface Construction

     Eric Nea, Interface Construction

     Michael Cody, Interior Const. Svs.

     Ricky Grus, Interior Const. Svs.

     Michael Hoga, Interior Const. Svs.

     Kevin LeBlanc, Interior Const. Svs.

     David Reese, Interior Const. Svs.

     Gregory Zavaglia, Interior Const. Svs.

     David Beard, Iron Workers 392

     Rob Irwin, Irwin Construction

     Darran Ayres, J.F. Electric, Inc.

     Martin Bond, J.F. Electric, Inc.

     John Hunt, J.F. Electric, Inc.

     Vernon Jansen, J.F. Electric, Inc.

     Barry Motycka, J.F. Electric, Inc.

     Larry Noble, J.F. Electric, Inc.

     Mark Schoenleber, J.F. Electric, Inc.

     Dan Simmerly, J.F. Electric, Inc.

     Dale Heick, Jackson Homes

     Joe Knaust, Jackson Homes

     Mike Matthews, Jarrett Industries Inc.    

     Anthony Rickert, Jarrett Industries Inc.    

     Michael Taphorn, Johnson Controls

     Brian Thornton, Johnson Controls

     Jason Seyfarth, Kastner Plumbing Inc.

     Ray Herzing, Kehrer Brothers Const.    

     Michael Breckon, Kincaid Generation

     Eric Burgener, Kincaid Generation

     Gregory Cebulski, Kincaid Generation 

     Keith Conrath, Kincaid Generation

     Richard Dixon, Kincaid Generation

     Michael Drnjevic, Kincaid Generation

     Paul Elders, Kincaid Generation

     Mark Estill, Kincaid Generation

     Eric Fulton, Kincaid Generation

     Leonard Gesell, Kincaid Generation

     Robert Gudgel, Kincaid Generation

     John Halbert, Kincaid Generation

     Anthony O. Hammons, Kincaid Generation

     Mark Hilligoss, Kincaid Generation

     Charles Jones, Kincaid Generation

     John Lamb, Kincaid Generation

     James Lumb, Kincaid Generation

     Edward Maxey, Kincaid Generation

     Jay Meads, Kincaid Generation

     Gregory Moore, Kincaid Generation

     Michael Moore, Kincaid Generation

     Mark Muncy, Kincaid Generation

     Douglas Orr, Kincaid Generation

     Bruce Rahar, Kincaid Generation

     John Smith, Kincaid Generation

     Ivan Waterman, Kincaid Generation

     Robert H. Wix, Kincaid Generation

     Scott Bush, Korte & Luitjohan    

     Gary Gentry, Korte & Luitjohan

     Andy Jansen, Korte & Luitjohan

     Todd Johnson, Korte & Luitjohan     

     Austin Kustermann, Korte & Luitjohan

     Rusty Lappe, Korte & Luitjohan

     Rick Lappe, Korte & Luitjohan    

     Geno Morstain, Korte & Luitjohan

     Jessica Strong Heen, Korte & Luitjohan

     Dan Wilmsmeyer, Korte & Luitjohan

     Sean Carver, Korte Company

     Jessica Charles, Korte Company

     James Deem, Korte Company

     Randy Done, Korte Company

     Brett Droy, Korte Company

     Ethan Ellsworth, Korte Company

     Nathan Fohne, Korte Company

     Richard Foulks, Korte Company

     Roger Frey, Korte Company

     Steve Gnaedinger, Korte Company

     Matthew Goebel, Korte Company

     Michael Grab, Korte Company

     Mark Grinter, Korte Company

     Kenny Hime, Korte Company

     Curt Horstmann, Korte Company

     Timothy Johnson, Korte Company

     Brian Jones, Korte Company

     Brent Korte, Korte Company

     Curt Korte, Korte Company

     Kent Korte, Korte Company

     Brent Kuenzel, Korte Company

     Chad Kunkle, Korte Company

     Daniel Liening, Korte Company

     Kyle Linenfelser, Korte Company

     Ervin Loepker, Jr., Korte Company

     Craig Loschen, Korte Company

     Darrell Marti, Korte Company

     Scott Muentnich, Korte Company

     Tim Myatt, Korte Company

     Nathan Nuttelman, Korte Company

     Jason Petersen, Korte Company

     Joseph Pustelnik, Korte Company

     Chad Rapien, Korte Company

     Rick Rebecca, Korte Company

     Brady Riechmann, Korte Company

     Orville Rinderer, Korte Company

     Luke Rives, Korte Company

     Neo Daniel Sathekge, Korte Company

     Kurt Schauwecker, Korte Company

     Dale Schubert, Korte Company

     Dan Scott, Korte Company

     William Stajduhar, Korte Company

     Cathie Stricker, Korte Company

     David Tebbe, Korte Company

     Larry Thole, Korte Company

     Doug Weber, Korte Company

     Tim Weber, Korte Company

     Jason Weiss, Korte Company

     Denis Willman, Korte Company

     John Nichols III, Kozeny Wagner, Inc.

     Rodney Buchek, Kuenz Heating & Sheetmetal

     Craig Guglielemencci, Kuenz

     Warren Arterburn, L.E. Myers Company

     Larry Brooke, L.E. Myers Company

     David Dykes, L.E. Myers Company

     David Ingram, LE Myers Company

     Michael Moore, L.E. Myers Company

     Paul Moore III, LE Myers Company

     Richard Poertner, Laclede Gas Company

      Mike Vickery, Laclede Gas Company

     Tom White, Laclede Gas Company

     James Conkling, Lake Environmental

     Robert Pollard, Lake Environmental

     John C. Gray, LDP

     Dwayne Marsteller, Liberty Improvements    

     Ron Bohn, Lockwood Greene

     Gary Bland, Lowry Electric Company

     Jeff Buehlhorn, Lowry Electric Company    

     Christopher Huckins, Lowry Electric Company

     Chris Hurley, Lowry Electric Company

     Louis Jones, Lowry Electric Company

     Frank Kolda, Lowry Electric Company

     Ralph Lickenbrock, Jr., Lowry Electric  

     Kevin Maly, Lowry Electric

     Diane Martin, Lowry Electric Co.

     David Pusa, Lowry Electric Co.

     Gary Queen, Lowry Electric Co.

     Brad Rizzi, Lowry Electric Co.

     Jeffrey Schaltenbrand, Lowry Electric

     Brian Sweet, Lowry Electric

     Brian Valerius, Lowry Electric

     Kevin Williamson, Lowry Electric

     Harold Thompson, MD Magary Const.

     Robert Harris, Macoupin County Contracting

     Travis Mills, Magnesium Elektron

     Randy Riebeling, Magnesium Elektron

     George Kelley, Marcal Rope & Rigging    

     Harvey Young, Marcal Rope & Rigging

     Andy Romano, MC Industrial    

     Jon Thornburgh, MC Industrial

     Patrick Devero, McCarthy

     Quinn Hollaway, McCarthy

     Alex Jeffries, McCarthy

     Rick Klaas, McCarthy

     Matt Simcox, McCarthy

     Joseph Thornton, Mech Contractors Assn.

     Lyle Bruney, Metro

     Dilip Hansalia, Metro

     Vicki Nations, Metro

     Vincent Brandt, Metropolitan Sewer District

     Carolyn Johnson Harris, Metro Sewer Dist

     Michael Phelan, Metropolitan Sewer District

     Ryan Sabourin, Metropolitan Sewer District

     Joseph Braquet, Middough Consulting 

     Mark Brooks, Middough Consulting

     Jim Chiappa, Midwest Occupational Medicine

     Tony Duff, Missouri Natural Gas Company

     Nick Figliolo, Missouri National Gas Company

     Bob Swyers, Missouri Natural Gas Company

     Steven Zimpfer, Missouri Natural Gas Co.

     Mark Guzenski, Missouri Valley Glass

     William Mahler, Missouri Valley Glass

     Christopher Hamann, MJC Construction

      Brian Marks, MJC Construction

     Jon Carlock, Monsanto Company

     Jacqueline Mattingly, Monsanto Company

     Don Sutter, Monsanto Company

     Laurie Howell, Morrissey Construction

     Jack Fowler, Mt. Carmel Sand & Gravel

     Mars Eghigian, Munie Company

     Scott Hansen, Munie Company

     Eric Hogan, Munie Company

     Matt Kohnen, Munie Company

     Mike McNeil, Munie Company

     Douglas Nicholson, Munie Company

     Richard Pitnick, Munie Company

     Shaun Price, Munie Company

     Bill Vineyard, Munie Company

     Ken White, Munie Company

     Joseph Skiljan, Murphy Co.

     Dustin Benway, National Mtc. & Repair

     Larry Dyson, Nooter Construction

     Mike Stechmesser, Nooter Construction

     Danny Russell, Northern Natural Gas

     Carter Saline, Northern Natural Gas

     Sara Gross, Oberon Company

     Douglas Daesch, Office Centers

     Art Hattersely, Olin Brass

     Otto Nichols III, Olin Brass

     Dave Seib, Olin Brass

     Corey Winkeler, Olin Brass 

 

    

    

    

OSHA 30 Hr. Past Participants

(1997 - 2009)

    Kevin Zaumbaum, Olin Brass

    Robert Bachman, Olin Corporation

    Tom Becker, Olin Corporation

    Tim Bunt, Olin Corporation

    Mike Clark, Olin Corporation

    Bruce Clothier, Olin Corporation

    Ronald Coale, Olin Corporation

    David Davenport, Olin Corporation

    Steven Goodman, Olin Corporation

    Charles Hirschberg, Olin Corporation

    Larry Houston, Olin Corporation

    Greg Hrbacek, Olin Corporation

    James Kirsch, Olin Corporation

    Mark Kruse, Olin Corporation

    Glenn Ledbetter, Olin Corporation

    James Mank, Olin Corporation

    Daryl Matthews, Olin Corporation

    Robert Melone, Olin Corporation

    Mark Karasek, PayneCrest Electric

    Patrick McSalley, PayneCrest Electric

    Jami Stone, PayneCrest Electric

    Patrick Powers, Peoria Roofing & Restoration

    Sean Wallace, Petrel Group Ltd.

    Bob McCollum, Phone Masters, LTD.

    Joseph Pearson, Phone Masters, LTD.

    Philip Stephens, Phone Masters, LTD

    GD (Butch) Cottingham, Pinnacle Ind.    

    Jerry Holzinger, Plocher Const.

    Dale Krump, Plocher Const.    

    Larry Munie, Plocher Const.

    Mark Plocher, Plocher Const.

    Scott Plocher, Plocher Const.

    Dave Vandeloo, Plocher Const.    

    Chadd Alderman, Power Mtc. & Constructors

    Michael Beall, Power Mtc. & Constructors

    Geoffrey Burris, Power Mtc. & Constructors

    Chad Cotter, Power Mtc. & Constructors

    Robert Davis, Power Mtc. & Constructors

    James Poeschel, Power Mtc. & Constructors

    Paul Schroeder, Power Mtc. & Constructors

    Elmer Senn, Power Mtc. & Constructors

    Samuel Stassi, Power Mtc. & Constructors

    Karl Ulbrich, Power Mtc. & Constructors

    Joseph Wolff, Power Mtc. & Constructors

    Frank Curtis, Pyramid Elec. Contractors

    Jackie Meier, Pyramid Elec. Contractors

    Dwayne Grosenheider, RCS Construction, Inc.

    Timothy Monroe, RCS Construction, Inc.

    Ronald Scheller, RCS Construction, Inc.

    Quentin Miller, Rednour Steel Erectors

    John Syslo, Rhodey & Sons

    Tim Abbott, Rock Hill Mechanical

    Bruce Gwydir, Rock Hill Mechanical

    Mike Hussey, Rock Hill Mechanical

    Dawn Jones, Rock Hill Mechanical

    Chris Krupinski,  Rock Hill Mechanical

    Mark Allen, SM Wilson

    Mike Ashley, SM Wilson    

    Terry Callahan, SM Wilson

    Charles Hart, SM Wilson

    Jon Hillen, SM Wilson

    Bill Illy, SM Wilson

    Randal Jackson, SM Wilson

    John Kayser, SM Wilson

    Bernie Loft, SM Wilson

    Jim Merritt, SM Wilson

    John D. Modesto, SM Wilson

    Bruce Ringhausen, SM Wilson    

    Ernie Strothman, SM Wilson

    Steve Timken, SM Wilson

    Tim Williams, SM Wilson

    Sam Worley, SM Wilson

    Dave Zeis, SM Wilson

    Michael Zick, SM Wilson    

    Patrick Breedlove, Sachs Electric

    Brett Crawford, Sachs Electric

    Ken Karlak, Sachs Electric

    Kevin Kochner, Sachs Electric

    Michael Waters, Sachs Electric

    Cory Ellis, Sauget Fire Dept.

    Edward P. Weinhardt, II, Sealants, Inc

    Steve Leicht, Sentry Remodeling

    George Hamra, Shaw Environmental

    Michael Hickson, Sheetmetal Contractors

    William Goetten, Shell Lubricants

    Olin Hill, Shell Lubricants

    Mike Kight, Shell Lubricants

    Mark Lorch, Shell Lubricants

    Patrick Martin, Shell Lubricants

    John Rask, Shell Lubricants

    Dennis Scarborough, Shell Lubricants

    Robert J. Schultz, Jr., Shell Lubricants

    Kevin Smith , Shell Lubricants

    Mark Wilson, Shell Lubricants

    Stephen Conrad, Solutia, Inc.

    Ron Dill, Solutia, Inc.

    Kevin Eckert, Solutia, Inc.

    Dennis Kuhl, Solutia, Inc.

    Greg Martin, Solutia, Inc.

    Janet Noble, Solutia, Inc.

    Ron Rattler, Solutia, Inc.

    Gary Robke, Soultia, Inc.

    Cynthia Schmidt, Solutia, Inc.

    Robert Spells, Solutia, Inc.

    Crystal Tyrie, Solutia, Inc.    

    Rich Yahl, Solutia, Inc.

    Ed Wortman, Southern IL Piping Contractors

    Thomas Brueggemann, SIU-Edwardsville

    Jack Butler, SIU-Edwardsville

    James Hiatt, SIU-Edwardsville

    Henry Holt, SIU-Edwardsville

    Nanci Jacobs-Villotti, SIU-Edwardsville

    David Kistner, SIU-Edwardsville

    Janice LaRiviere, SIU-Edwardsville

    David McDonald, SIU-Edwardsville

    Roger Stegeman, Southwestern Electric

    Michael Walters, SIEA

    John S. Landry, St. Louis Bridte

    John Wheadon, St. Louis County

    Joseph Lewis, Superior Waterproofing

    Michael Angeli, Tarlton Corporation

    Ron Cicchese, Tarlton Corporation

    Dirk Elsperman, Tarlton Corporation

    Darren Eufinger, Tarlton Corporation

    John Gasperoni, Tarlton Corporation

    Andy Gerst, Tarlton Corporation

    Jeff Moore, Tarlton Corporation

    Jim Mraz, Tarlton Corporation

    Eric Nichols, Tarlton Corporation

    John Siess, Tarlton Corporation

    Jason Smith, Tarlton Corporation

     Nick Vitale, Tarlton Corporation

    Jeff Wampler, Tarlton Corporation

    Brian Zurosky, Tarlton Corporation

    Billy Delancey, Team-Cooperhert-MQS

    Pete Flaherty, Team-Cooperheat-MQS

    John Masiero, Team-Cooperheat-MQS

    Keith Jackson, The Fabick Co.

    Wayne Long, Thomas Ind. Coatings

    Michael Curry, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Ed Hayes, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Randal Hill, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Ray Hoelting, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Albert Johnson, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    James Kraatz, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Edward Kuntz, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Robert Mueller, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Randy Russell, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Richard Rzepka, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Drake Salem, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Robert Stallion, Tyco Mallinckrodt Inc.

    Wayne Walsh, Tyco Mallinckrodt, Inc. 

    Bob Williams, Tyco Mallinckrodt, Inc.

    Shanon Autry, US Steel - GC Works

    Brian Brinker, US Steel - GC Works

    Mark Dowdy, US Steel - GC Works

    Richard Jung, US Steel - GC Works

    Lee Kelley, US Steel - GC Works

    Mark Meyer, US Steel - GC Works

    Benjamin Scott, US Steel - GC Works

    John Wandling, US Steel - GC Works

    John Wilson, US Steel - GC Works

    James Wiscombe, US Steel - GC Works

    Charlie Wolfe, US Steel - GC Works

    Tony Zedolek, US Steel - GC Works

    Stephen Heflin, United Steelworkers

    Terry Ott, United Steelworkers

    Tim Cicero, VanDeventer Engineering

    Brandon Yates, Waggoner Equipment 

    Nathan Bishop, Washington Group Inc.

    Gary Braswell, Washington Group Inc.

    Joe Compas, Washington Group Inc.

    Kevin Darr, Washington Group, Inc.

    James Davis, Washington Group, Inc.

    Michael Dille, Washington Group, Inc.

    Dale Durrett, Washington Group, Inc.

    Ron Gamble, Washington Group, Inc.

    Paul Haar, Washington Group Inc.

    Rick Hachmann, Washington Group, Inc.

    Donald Hall, Washington Group, Inc.

    Craig Hays, Washington Group, Inc.

    Dean Johnson, Washington Group, Inc.

    Rockie Lee, Washington Group, Inc.

    Edward Mauzy, Washington Group, Inc.

    Charles Miller, Washington Group, Inc.

    Danny Miller, Washington Group, Inc.

    Alan Nicol, Washington Group Inc.

    Robert Norris, Washington Group Inc.

    Clay Oulson, Washington Group Inc.

    David Piontek, Washington Group Inc.

    Ron Place, Washington Group Inc.

    Mark Scaturro, Washington Group, Inc.

    Charles Schlesinger, Washington Group Inc.

    Scott Sewing, Washington Group, Inc.

    Ira Smith, Washington Group, Inc.

    Thomas Steger, Washington Group, Inc.

    Gary Wilken, Washington Group, Inc.

    Mark Yurescko, Washington Group, Inc.

    John Brauer, Washington University

    Whitney Graham, Washington University

    Jim Jackson, Washington University    

    Brad King, Washington University

    Paul Mayer, Washington University    

    Chris Short, Washington University

    Roy Van Hee, Washington University

    Lisa Naeger, Water Cooling Equip.

    James Antonic, Wegman Electric

    Adams Buhs, Wegman Electric

    Michael Kalist, Wegman Electric

    Mike Brunaugh, Widman Construction

    Dan Buck, Widman Construction

    Jeff Davis, Widman Construction

    Kevin M. Germscheid, Widman Construction

    Dennis Gusewelle, Widman Construction

    Glen Kelley, Widman Construction

    Peter Lanto, Widman Construction

    Don Lewis, Widman Construction

    James Marsh, Widman Construction    

    Roger Motley, Widman Construction

    Don Osmoe Sr., Widman Construction

    Roger C. Pfeiffer, Widman Construction

    Glenn Vetter, Widman Construction

    Mike Walker, Widman Construction

    Sam Walter, Widman Construction

    Travis Widman, Widman Construction

    Mark Albert, Woolpert, Inc.

    Brandon Fisher, Woolpert, Inc.

    Gary Abner, WRB Refining LLC

    Donald Akridge, WRB Refining LLC

    Dale Andrews, WRB Refining LLC

    Homer Barrett, WRB Refining LLC

    George Bednar, WRB Refining LLC

    Ken Brackett, WRB Refining LLC

    Jeff Brase, WRB Refining LLC

    Jerry Brooks, WRB Refining LLC

    Mike Brooks, WRB Refining LLC

    Clair Budahl, WRB Refining LLC

    Mark Cain, WRB Refining LLC

    Ron Chasteen, WRB Refining LLC

    Glenn Cooper, WRB Refining LLC

    David Cox, WRB Refining LLC

    Tim Croxton, WRB Refining LLC

    Ed Dalton, WRB Refining LLC

    Dave Daniel, WRB Refining LLC

    Pete Dochwat, WRB Refining LLC

    Bruce Dorris,  WRB Refining LLC

    Colby Emig, WRB Refining LLC

    Steve Erslon, WRB Refining LLC

    Clarence Faulkner, WRB Refining LLC

    George Fifer, WRB Refining LLC

    Larry Forehand, WRB Refining LLC

    Gregg Gaines, WRB Refining LLC    

    Scott Gallagher, WRB Refining LLC

    James Gallo, WRB Refining LLC

    LeRoy Ganzer, WRB Refining LLC

    Phil Generally, WRB Refining LLC

    Gary Godar, WRB Refining LLC

    Denny Goode, WRB Refining LLC

    Ron Greeling, WRB Refining LLC

    Richard Haase, WRB Refining LLC

    Chris Haefner, WRB Refining LLC

    Dave Halliday, WRB Refining LLC

    Larry Hargrave, WRB Refining LLC

    Bob Hassel, WRB Refining LLC

    Robert Hopkins, WRB Refining LLC

    Gerard Jacquin, WRB Refining LLC

    Don Johnson, WRB Refining LLC

    David Knetzer, WRB Refining LLC

    Kenneth Largio, WRB Refining LLC

    Thomas Lawson, WRB Refining LLC

    Dave Mahanay, WRB Refining LLC

    Rick Mann, WRB Refining LLC

    Darren McNear, WRB Refining LLC

    Donald McReynods, WRB Refining LLC

    Lee Metz, WRB Refining LLC    

    Brett Miller, WRB Refining LLC    

    Ron Miller, WRB Refining LLC

    Dennis Mintert, WRB Refining LLC

    Daniel Moore, WRB Refining LLC

    John Moore, WRB Refining LLC

    Robert Niebling, WRB Refining LLC

    Bill Owens, WRB Refining LLC    

    LM Monie Palmer, WRB Refining LLC

    Stan Pedigo, WRB Refining LLC

    Don Perry, WRB Refining LLC

    Paul Reynolds, WRB Refining LLC

    Randall Rhoads, WRB Refining LLC

    Matt Schaefer, WRB Refining LLC

    Harold Schallenberg, WRB Refining LLC

    Roger Schneider, WRB Refining LLC

    Randal Scott, WRB Refining LLC

    Mitch Scroggins, WRB Refining LLC

    Terry Seymour, WRB Refining LLC    

    Kip Shewmaker, WRB Refining LLC

    Cory Simmons, WRB Refining LLC

    Ken Simon, WRB Refining LLC

    Tony Stazar, WRB Refining LLC

    Mark Teske, WRB Refining LLC

    William Thompson, WRB Refining LLC

    Alan Weiss, ConocoPhilips

    Gary Williams, WRB Refining LLC

    Paul Willis, WRB Refining LLC

    John Arnett, Wright Industrial Inc.

    Gary Bechel, Wright Industrial Inc.

    Michael Higgins, Wright Industrial Inc.

    Dave Rensing, Wright Industrial Inc.

    William Wallace, Wright Industrial Inc.

    Mark Winchester, Wright Industrial Inc.